IRMX-8G12G-50-33-SFF Active
Image Reject Mixer
Quantic PMI Model IRMX-8G12G-50-33-SFF is an Image Reject Mixer operating over the 8 to 12 GHz frequency range. This model offers a typical image rejection of 33 dB while limiting the noise figure to a maximum of 9.5 dB. Package size is 2.00" x 1.35" x 0.58" with SMA female connectors.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Active
Frequency Range (GHz): 8 to 12 GHz
Frequency Min (GHz): 8 GHz
Frequency Max (GHz): 12 GHz
LO Power: +14 dBm Min,
+15 dBm Typ,
+17 dBm Max
RF VSWR: 3.0:1 Typ
LO VSWR: 1.4:1 Typ
Conversion Loss: 7.5 dB Typ, 9 dB Max
Noise Figure: 8 to 9.5 dB
Nominal Impedance: IF Output Impedance: 50 Ohm
Input IP3: 23 dBm
Input P1dB: 14 dBm Typ
LO-RF Isolation: 40 dB Min, 50 dB Typ
LO-IF Isolation: 55 dB Typ
Image Rejection: 23 dB Min, 33 dB Typ
LO/RF Input Power w/o Damage: 23 dBm Max
Finish: Painted Blue
Connectors: SMA Female
Size (Excluding Connectors): 2.00" x 1.35" x 0.58"
50.80 mm x 34.29 mm x 14.78