PMI Model AGTM-2000-90 is a DC to 2.4 GHz, Ultra Low Video Transient High Speed Voltage Variable, Matched, MMIC Attenuator/Modulator that features Very High Isolation/Attenuation (104 dB Typical from 0.01 to 0.5 GHz) with High Speed (26 to 30 ns Typically) and Very Low Video Transients (<20 mV P-P in a 0.3 GHz Bandwidth). Package size is 1.50" x 1.50" x 0.40" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | DC |
| Frequency Max (GHz): | 2.4 |
| Insertion Loss (dB): | 5.25 dB Max (-40 to +85 °C) |
| Attenuation (dB): | 75 dB Typ |
| Control Type: | Voltage |
| Dynamic Range (dB): | 100 dB |
| VSWR: | 3.2.0:1 Max (Over all control voltages) |
| Rise and Fall Time: | 20 ns Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.50" x 1.50" x 0.40" |
| Weight: | <2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to 85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |