| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 / 1.5:1 |
| Amplitude Balance: | 0.4 dB |
| Phase Balance: | 5° |
| Average Power Into Load VSWR: | 25 W (1.2:1), 7.5 W (2.1:1) 0.75 W (∞:1) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.75" x 2.60" x 0.40" |
| Weight: | 3.5 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |