| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 1.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 1.5 |
| Isolation (dB): | 15.0 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.6 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.71:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.3 dB |
| Phase Balance: | ±5º |
| Average Power Into Load VSWR: | 9 W (1.2:1), 4 W (2.0:1), 0.75 W (∞:1) |
| Size: | 4.00" x 2.15" x 0.40" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |