Quantic PMI Model BPF1370-50-CD-TNCMF-LK is a bandpass filter with a center frequency of 1.37 GHz and a 1 dB Bandwidth of 0.05 GHz. This filter provides an ultimate stopband rejection of 60 dBc and is rated to handle an input signal level of 6 watts, 10% duty factor. Package size is 2.25" x 1.0" x 0.75" with TNC connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1.37 |
| Bandwidth (GHz): | 0.05 |
| Insertion Loss (dB): | <2 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | Less than 2dB |
| Input Power (dBm): | 6 W at 10% Duty Cycle |
| Connectors: | TNC Male (Input) / Female (Output) |
| Size: | 2.25" x 1.0" x 0.75" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +65 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |