PMI Model DD-20-218-5PF-1-N-M-OPT0518 is a 0.5 to 18 GHz, high speed, high sensitivity, diode detector requiring no bias and offering excellent temperature stability with a response time of <5 ns. Package size is 0.5" x 0.5" 0.22" with SMA male / female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| VSWR In/Out: | 3.5:1 Max |
| Frequency Flatness (dB): | ±1.5 dB Max, ±1 dB Typ |
| VSWR In/Out (Measured): | 3.5:1 Max (measured @ -23 dBm) |
| Voltage Sensitivity: | 650 m?/mW, 700 mV/mW Typ |
| Tangential Sensitivity: | -50 dBm @ 2 MHz Video Bandwidth |
| Video Capacitance: | 5.6 pF |
| Output Voltage: | Negative is Standard (Positive is Available) |
| Max Input Power: | 17 dBm |
| Speed: | 5 ns |
| Connectors In/Out: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.5" x 0.5" 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |