PMI Model Number DD-20-218-5PF-3-P-M-OPT0518 is a 0.5 to 18.0 GHz, is a high speed, high sensitivity diode detector requiring no bias and offering excellent temperature stability, with a response time of less than 5 nanoseconds
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| VSWR In/Out: | 3.5:1 max |
| Frequency Flatness (dB): | ± 1.0 dB |
| VSWR In/Out (Measured): | 3.5:1 max (measured @ -23 dBm) |
| Voltage Sensitivity: | 500 mV/mW |
| Tangential Sensitivity: | -50 dBm @ 2 MHz Video Bandwidth (with 2 dB noise figure amplifier) |
| Video Capacitance: | 5.6 pF typ. |
| Output Voltage: | Positive is Standard (Negative is Available) |
| Max Input Power: | +17 dBm |
| Speed: | 5 nS typ. |
| Connectors In/Out: | SMA (M) / SMA (F) |
| Size: | 0.5" L x 0.5" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |