Quantic PMI Model No. DLVA-2G4G-45-70-CD-1 is a detector log video amplifier (DLVA) that operates between the 2 to 4 GHz frequency range with a dynamic range of 45 dB, a log slop of 70 mV/dB and a nominal video bandwidth of 0.014 GHz. Converts any incoming signal ranging from 50 ns to CW to a pulsed output of 600 ns. In addition, the DLVA will not trigger an output with input pulse widths of 40 ns or less. This state-of-the-art design utilizes cutting edge technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 3.035" x 0.91" x 0.35" making it an optimum solution for high-speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Log Slope (mV/dB): | 70 ± 5 |
| Log Range (dBm): | -30 to +15 |
| Rise Time: | 35 ns Max |
| Fall Time: | 200 ns Max |
| Recovery Time: | 1.0 µs Max |
| Settling Time: | 60 ns Max |
| Power Supply: | +12 VDC @ 50 mA +5 VDC @ 80 mA, -12 VDC @100 mA |
| VSWR: | 1.92:1 (-10 dB Max) |
| Video Log Range: | -30 to +15 dBm |
| Video Log Linearity: | ±1.5 dB @ 25 ºC |
| Video Log Slope (mV/dB): | 70 ±5 mVdB |
| Video Freq Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Input Power Handling: | +20 dBm Max |
| Connectors: | RF IN: SMA (F) Video Out: Solder Pins |
| Size: | 3.035" x 0.91" x 0.35" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -10 ºC to +75 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +105 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |