Quantic PMI Model DP-4R3G4R4G-4R6G4R7G-SFFF C Band Diplexer with 0.1 GHz bandwidth for each filter. This diplexer has low insertion loss (0.5 dB maximum), and very high isolation (100 dB minimum). Package size is 3.94" x 3.15" x 0.79" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| No. of Channels: | 2 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | CH 1: 4.35 CH 2: 4.65 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 4.3 to 4.4 GHz CH 2: 4.6 to 4.7 GHz |
| Low Passband: | 4.3 to 4.4 GHz |
| High Passband: | 4.6 to 4.7 GHz |
| Return Loss (Passband): | 15 dB Min |
| Insertion Loss (J1): | 0.6 dB Max |
| CH to CH Isolation: | 100 dB Min |
| Passband Ripple: | 0.2 dB Max |
| Power Handling: | 5 Watts Max |
| Impedance (In/Out): | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.94" x 3.15" x 0.79" |
| Weight: | 300 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |