PMI Model DRO-14D3G-CD-1 is a Dielectrically stabilized GaAs FET Oscillator with a center frequency of 14.3 that provides minimum output power of 11 dBm with all spurs held to -55 dBc and harmonics held to -20 dBc with a mechanical tuning frequency of ±25 MHz and the unit has a phase noise of -70 dBc/Hz. The unit requires +15 VDC and 150 mA and measures 1.06" x 1.63" x 0.98" with a SMA Female connector and a RFI solder terminal.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Output Frequency, Fo (GHz): | 14.3 |
| Output Power (dBm): | 16 dBm Max, 11 dBm Min |
| Spurious (dBc): | -55 dBc Min |
| Harmonics & Sub-Harmonics (dBc): | -20 dBc Min |
| Mechanical Tuning Frequency: | ±25 MHz |
| Frequency Stability: | 14.3 MHz Max - Measured ±5 MHz |
| Phase Noise: | -70 dBc/Hz Min - Measured -89.76 dBc/Hz |
| Pushing: | 0.1 MHz/V Max - Measured <0.1 MHz/V |
| Pulling: | ±6 MHz Max @ VSWR - Measured ±2 MHz |
| DC Supply: | +15 VDC (±5%) @ 150 mA Max - Measured 87 mA |
| Connectors: | RF: SMA Female Power: RFI Solder Terminal |
| Size: | 1.06" x 1.63" x 0.98" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +71 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -62 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |