Quantic PMI Model FD-74M-10M-1212 is a Frequency Discriminator that operates at a center frequency of 0.074 GHz. It has a peak-to-peak bandwidth of 30 MHz and a linear bandwidth of 10 MHz minimum. With a dynamic range of -10 to 0 dBm, the sensitivity into a 93 Ohm load is 100 mV/MHz. This unit offers a maximum rise time of 50 ns. Package size is 4.625" x 1.5" x 0.47" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.069 to 0.079 |
| Frequency Min (GHz): | 0.069 |
| Frequency Max (GHz): | 0.079 |
| Center Frequency (GHz): | 0.074 |
| Input VSWR: | 2.0:1 Max |
| Peak to Peak Bandwidth: | 0.030 GHz Min |
| Linear Bandwidth: | 10 MHz Min |
| Sensitivity: | 100 mV/MHz ± 5% into 93 Ohm load |
| Linearity: | ±5% Max |
| Input Dynamic Range: | -10 to 0 dBm Min |
| Rise Time: | 50 ns Max |
| DC Power Supply: | +12 VDC @ 200 mA Max -12 VDC @ 100 mA Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.625" x 1.5" x 0.47" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |