Quantic PMI Model ISO-17G22G-0R6-SFF is an Isolator operating over the 17 to 22 GHz frequency range.with a power handling of 10 W forward, 2 W reversed. Package size is 0.79" x 0.53" x 0.51" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 17 to 22 |
| Frequency Min (GHz): | 17 |
| Frequency Max (GHz): | 22 |
| Reverse Isolation: | 20 dB Min |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Forward Power: | 10 W Min |
| Reverse Termination: | 2 W Min |
| Size: | 0.79" x 0.53" x 0.51" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -25 ºC to +55 ºC (Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |