Quantic PMI Model LM-32D5G33D5G-14-20W-292FF is a high power limiter capable of withstanding an input power level of 20 Watts, 440 to 670nsec Pulse Width, PRF 600 to 900kHz, 40% Duty Cycle. This model operates in the 32.5GHz to 33.5GHz frequency range. The insertion loss is 4.0 dB maximum, VSWR of 2.0:1 and 250nsec response time packaged in a small 0.50 X 0.50 X 0.22 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 32.5 to 33.5 |
| Frequency Min (GHz): | 32.5 |
| Frequency Max (GHz): | 33.5 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 |
| Peak Power: | 20 Watts (43 dBm) |
| Input Power: | 20 W (Peak) |
| RF Leakage (dBm): | +14 Typ |
| Recovery Time: | 250 ns Max |
| Pulse width: | 440 to 670 ns |
| PRF: | 600 to 900 KHz |
| Duty Cycle: | 0.4 |
| Connectors In/Out: | 2.92 mm (F) (Removable) |
| Size: | 0.50" x 0.50" x 0.22" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -50ºC to +80 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |