Quantic PMI Model No. PDC-800M2D5G-30C-NFF-60W is an 800 MHz to 2.5 GHz Directional Coupler with a frequency range of 0.8 to 2.5 GHz and has an insertion loss of 0.04 dB, a VSWR of 1.25:1, a directivity of 20 dB minimum, a coupling of 30 ± 1 dB, a frequency sensitivity of ±0.7 dB, and a power handling of 60 W. This Model has N-female connectors and is 3.94" x 1.10" x 0.87".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.8 to 2.5 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Coupling (dB): | 30 ± 1.0 |
| Directivity (dB): | 20 Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB Max - Measured 0.23 dB, (Excluding Coupled Power) |
| VSWR: | 1.25:1 - Measured 1.23:1 |
| Power Handling: | Average 60 Watts, Peak 1 KW |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Frequency Sensitivity: | ±0.7 dB - Measured ±0.49 dB |
| RF Connectors: | N Female |
| Size: | 3.937" x 1.103" x 0.866" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |