Quantic PMI Model PEC-60-160M-100M-5-3-1515-SFFF is a Linear IF Gain Control Amplifier with detected video output that operates at 0.16 GHz and provides an output power of 3 dBm with a noise figure of 5 dB and a linearity of ±1.5 dB. IF OUT Gain is adjustable, 60 dB minimum and OFFSET adjust control. Package size is 4.62" x 1.50" x 0.47" and has three SMA (F) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.16 |
| Frequency Min (GHz): | 0.16 |
| Frequency Max (GHz): | 0.16 |
| Input VSWR: | 2 Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| Output Power: | 3 dBm Min |
| DC Voltage Supply (VDC): | +15 ± 0.5 VDC -15 ± 0.5 VDC |
| DC Current Draw: | 130 mA Max |
| IF Input Impedance: | 50 Ohm Nom |
| Linearity: | ±1.5 dB Max |
| IF Output @ 1 dB GCP: | 3 dB Min |
| IF Output Impedance: | 50 Ohm Nom |
| Video Output Gain: | 70 dB Min |
| Video Output Level: | +5 V Min |
| Video Output Dynamic Range: | 26 dB Nom, 20 dB Min |
| Video Output Impedance: | 93 Ohm Nom |
| Video Output Rise Time: | 35 ns Max |
| Gain Control Voltage: | 0 to -5 V 0 V: Max Gain (60 dB) -5 V: Min Gain (10 dB) |
| Offset: | Adjustable |
| IF Input Center Frequency: | 0.16 GHz |
| IF Input 3 dB Bandwidth: | 100 MHz Min |
| IF Input VSWR: | 2 Max |
| IF Input Gain: | 60 dB Min |
| IF Output VSWR: | 2 Max |
| Gain Control Range: | 50 dB Min |
| Weight: | 115 g |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -30 °C to +71 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | 95% RH Max (+45 °C) |