| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Attenuation Range (dB): | 40 dB Min |
| Attenuation Flatness (dB): | 0 to 30 dB: ±0.75 dB Max 30 to 40 dB: ±1 dB Max |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±0.75 dB Max |
| Insertion Loss (dB): | 8 dB Max |
| Attenuation Control: | 9 BIT |
| LSB: | 0.1 dB step Min |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +7 VDC @ 300 mA Max |
| Switching Speed: | 250 ns Max |
| Attenuation Flatness Over Temperature: | 0 to 30 dB: ±1 dB Max 30 to 40 dB: ±1.2 dB Max |
| Phase Flatness: | 0 to 30 dB: ±5° Max 30 to 40 dB: ±7° Max |
| Phase Flatness Over Temperature: | 0 to 30 dB: ±7° Max 30 to 40 dB: ±10° Max |
| RF Input Power: | Operating: 20 dBm Max Survival: +27 dBm Max |
| Temperature Coefficient: | 0 to 30 dB: 0.01 dB/°C 30 to 40 dB: 0.02 dB/°C |
| Control Connections: | 15-Pin Micro-D (M) (Mating Connector to be Supplied) |
| Digital Control: | 9 Bit |
| Connectors: | SMA Female - Field Replaceable |
| Size: | 3.50" x 2.50" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |