Quantic PMI Model PLVA-500M18G-50 is a 50 dB Detector Log Video Amplifier designed to operate over the 0.5 to 18 GHz frequency range that employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high-speed performance and outstanding reliability. The log slope of this DLVA is 50 mV/dB and has a log linearity error of <±0.5 dB. The logging range is -40 to +5 dBm with a rise time of 20 ns, settling time of 45 ns and a recovery time of 150 ns. The unit is offered in a small, compact housing that measures only 2.2" x 1.5" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -42 Min |
| TSS (Measured): | -42 dBm Min - Measured -43 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 50 |
| Log Range (dBm): | -40 to +0 (Useful Range up to +5) |
| Rise Time: | 20 ns Max - Measured 16.5 ns |
| Recovery Time: | 150 ns Typ, 300 ns Max - Measured 200 ns |
| Settling Time: | 45 ns Max - Measured 35 ns |
| Power Supply: | +12 V @ 75 mA -12 V @ 75 mA |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Max - Measured ±0.6 dB |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Maximum Input Power (CW): | +15 dBm CW Max |
| Log Slope Accuracy: | ±4 % of Average Slope |
| Temperature Stability: | ±1.0 dB Max (-54 °C to +85 °C) - Measured ± 0.9 dB |
| Pulse Range: | 50 ns to CW |
| Video Output Level: | 0 to 2.5 V (50 Ohms minimum load) |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.20" x 1.50" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |