Quantic PMI Model PS-360-90-2 Option 202F is a 2.2 to 2.3 GHz (usable over 1.7 to 2.3 GHz) Digital Phase Shifter with capability for providing phase shift of 0º/360º, 90º 180º, 270º. Housing measures 2.0" x 2.0" x 0.5" with solder pins for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1.7 to 2.3 |
| Frequency Min (GHz): | 1.7 |
| Frequency Max (GHz): | 2.3 |
| Insertion Loss (dB): | 5.5 dB |
| Insertion Loss - Measured (dB): | 5.5 dB Goal, 6.5 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 200 ns |
| Logic: | TTL |
| VSWR: | Input 2.0:1, Output 2.0:1 |
| Power Supply: | +5 VDC @ 50 mA Max, -5 VDC @ 50 mA Max |
| No. Control Bits: | 2 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | Solder Pins |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.00" x 2.00" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |