PMI Model PS-90-2040 is a Miniature, 0 to 180° Bi-Phase Modulator / Phase Shifter with TTL Control Logic (ECL Logic available), operating over a Frequency Range of 2 to 4 GHz. Specifications include an insertion loss of 3 dB maximum; VSWR 2.0:1; operating input power of 20 dBm; and 75 ns switching speed. Package size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 3 dB Max |
| Phase States: | 0° / 180° |
| VSWR: | 2.0:1 |
| Control Type: | TTL |
| Speed: | 75 ns Max On/Off |
| Input Power: | 20 dBm |
| Input Power (Survival): | 0.5 W CW, 1 µs Pulse Width |
| Carrier Suppression: | 20 dB Typ |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max -5 VDC @ 20 mA Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Weight: | <2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |