| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| TSS (dBm): | -65 Min, -70 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom (Adjustable to 30) |
| Log Range (dBm): | -65 to +8 |
| Log Linearity: | ±1.2 dB Max (-60 to 0 dBm), ±0.8 dB Typ, ±1.5 dB Max (-65 to +5 dBm) ±1.2 dB Typ |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Fall Time: | 30 ns Max |
| Settling Time: | 40 ns Max |
| Power Supply: | +7 to +18 V @ 100 mA, (120 mA for Extended Dynamic Range), -7 to -18 Volts @ 190 mA |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| VSWR (Measured): | 1.8:1 Max, 1.5:1 Typ |
| Video Load (Ohms): | 100 ± 10% |
| Dynamic Range: | > 65 dB |
| Input Power: | +10 dBm |
| Limited IF Output: | -10 dBm |
| Log Video Output Coupling: | DC |
| Log Slope Variation with Temperature: | ±1 mV Max |
| Log Slope Variation with Frequency: | ±0.5 mV/dB (Over 80 MHz RF Bandwidth) |
| Log Video Maximum Output Voltage: | 2.7 V |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1 V Nom (Adjustable) |
| Log Video Output Slope: | 25 mV/dB Nom (adjustable to 30 mV/dB) |
| Log Video Propagation Delay: | 10 ns Max, 7 ns Typ |
| Maximum Log Voltage: | +5 dBm (+8 dBm Typ) |
| Minimum Log Voltage: | -60 dBm (-65 dBm Typ) |
| Tangential Sensitivity: | -65 dBm Min (-70 dBm Typ) |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.75 " x 1.5" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |