

PMI Model SDLVAC-0120-70, Successive Detection Log Video Amplifier operates over the 0.1 to 2 GHz range. This unit has a dynamic range of 65 to 70 dB, a TSS of -67 dBm and a nominal video bandwidth of 0.02 GHz. This unit is designed using innovative GaAs technology which provides stunning performance and reliability in a compact package making it an optimum solution for high-speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 2.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Logging Range (dBm): | -65 to +5 |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| TSS (dBm): | -70 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 |
| Limited IF Output: | -14 dBm |
| Voltage &, Current: | 50 mA @ +12 V, 190 mA @ -12 V |
| Dynamic Range: | 65 dB |
| Tangenital Sensitivity: | -65 dBm Min (-70 dBm TYP) |
| Log Linearity: | +/-1.2 dB Max (-60 dBm to 0 dBm), +/-0.8 dB Typ, +/-1.5 dB Max (-65 dBm TO +5 dBm) +/-1.2 dB Typ |
| Log Voltage: | -60 dBm (-65 dBm Typ) |
| Maximum Log Voltage: | +5 dBm (+8 dBm Typ) |
| Maximum RF Input Power: | +10 dBm |
| Input VSWR: | 1.8:1 (1.5:1 TYP) |
| Output Voltage: | 2.7 V |
| Rise Time: | 25 ns |
| Fall Time: | 30 ns |
| Log Video Output Settling Time: | 40 ns |
| Log Video Output DC Offset: | 0.1V Nom |
| Log Video Output Slope: | 25 mV/dB |
| Propagation Delay: | 10 ns |
| DC Power Plus: | +7 V to +18 V @ 50 mA (No Video Load) |
| DC Power Minus: | -7 V to -18 V @ 190 mA |
| Size: | 0.75" x 0.75" x 0.135" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to 100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |