Quantic PMI Model TD-30T-218-FC-HS Option 220 is a high-speed threshold detector designed to operate over the 2 to 20 GHz frequency range. It has as external adjustment to vary the threshold level from -10 to -20 dBm, with an input flatness of typically ±1.0 dB and a VSWR of <3.0:1. This unit is supplied in a small package with field removable SMA connectors for surface mounting or typical coaxial connection.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 20 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 20 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 3.0:1 Max - Measured 2.64:1 |
| Dynamic Range (dBm): | -20 to -10 dBm Min |
| Power Supply: | +12 V @ 100 mA Max - Measured 35 mA |
| RF Input Connector: | SMA - Female (Removable) |
| Output Connector: | SMA - Female (Removable) |
| Threshold Adjust Connector: | Solder Pin |
| Output: | TTL |
| Input Flatness: | ±2.0 dB Max (±1.0 dB Typ) |
| Response Time: | 100 ns Max (50 ns Typ) |
| Size: | 0.8" x 0.62" x 0.4" |
| Finish: | Painted Gray |
| Weight: | <0.5 Oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |