PMI Model No.: TD-30T-914-DX-HERM is a High Speed Threshold Detector Designed to Operate over the 9 to 14 GHz Frequency Range, with an Adjustable Threshold Level of -18 to +5 dBm, and Typical VSWR of 2.0:1 (2.5:1 Maximum). This unit is Hermetically Sealed and comes in a very small size with Field Removable GPO Connector on the Input and Solder Pin on the Output.
Additional Product Information under, http://www.planarmonolithics.com/products/TD-30T-914-DX-HERM.htm
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 9 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 14 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 2.5:1 Maximum (2.0:1 Typical) |
| Dynamic Range (dBm): | -18 dBm to +5 dBm Minimum |
| Power Supply: | +5V @ 100 mA Maximum |
| RF Input Connector: | Removable GPO |
| Output Connector: | Solder Pin |
| Input Flatness: | ±2.0 dB Maximum (±1.0 dB Typical) |
| Response Time: | 250 ns Maximum |
| Size: | 0.900" x 0.775" x 0.400" |
| Weight: | 0.50 Ounces |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |