Quantic PMI Model P2T-14D415D4-15-SMT-20W is a driverless high-power SP2T switch in a compact package designed for surface mount applications. This switch operates from 14.4 to 15.4 GHz and has an insertion loss of 1.2 dB maximum at +25 °C. The Tx/Rx isolation is 10 dB minimum, and this switch can handle input power levels up to 20 W. The size of this SMT switch is 0.35" x 0.5" x 0.21".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SP2T |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 14.4 to 15.4 |
| Frequency Min (GHz): | 14.4 |
| Frequency Max (GHz): | 15.4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max at +25 °C, 1.5 dB Max over -54 to +85 °C |
| Insertion Loss - Typ (dB): | 1.2 dB |
| Isolation (dB): | 10 dB Min |
| Isolation - Typ (dB): | 10 dB |
| Input Power (dBm): | 20 W Max, 25 W Goal |
| Switching Speed (Typ): | Driverless |
| Power Supply: | Forward Bias 50 mA, Reverse Bias -15 VDC |
| Size: | 0.35" x 0.5" x 0.21" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |