PMI Model PTRAN-100M18G-SFB-3UVPX-10HP-MAH is a transceiver covering the frequency range of 0.1 to 18 GHz.  The transceiver fits into a 3U open VPX form factor utilizing the high speed VITA 67 RF connector.  This unit up-converts a 0.1 to 4 GHz transmit signal to the 2 to 18 GHz range.  It also down-converts a 0.1 to 18 GHz received signal to the 0.1 to 4 GHz intermediate frequency range for analog to digital conversion.  A receive filter bank incorporates a 2-way absorptive switch to select an input along with two 6-way switches allowing one of six filter paths to be chosen.  A filter bank is used also on the transmit path with two 6-way switches allowing one of six filter paths to be chosen.  The unit is made to attach to an FPGA controller card allowing for total solution in a 10HP (2") form factor.
Quick Links: (click the links below for additional information)
Product Feature - PTRAN-100M18G-SFB-3UVPX-10HP-MAH
Test Report
Transmit/Recieve Filter Bank Information:
Model 6SFB-CC-100M18G-MAH-RX-TX
Functional Block Diagram
(Click to Enlarge Image)
Specifications:
InputsJ1, J4A, J4B, J9, J10
J1 Input
RF Receive Input
  Frequency0.1 to 18 GHz
  Power Level-80 to -10 dBm Typ
  ConnectorSMPM Male
J4A InputIF1 Input
  Frequency
0.1 to 4 GHz
  Power Level
0 dBm Typ
  ConnectorVITA 67
J4B InputIF2 Input
  Frequency
0.1 to 4 GHz
  Power Level0 dBm Typ
  Connector
VITA 67
J9 InputLO1 Input
  Frequency4 to 20 GHz
  Power Level+10dBm typ
  ConnectorVITA 67
J10 InputLO2 Input
  Frequency4.0GHz to 20.0GHz
  Power Level+10dBm typ
OutputsJ3A, J3B, J6, J8, J11, J12
J3A OutputIF1 Output
  Frequency100MHz to 4.0GHz
  Power Level0dBm typ for limited SDLVA Channel
J3B OutputIF2 Output
  Frequency100MHz to 4.0GHz
J6 OutputRF Trasmit Output
  Frequency100MHz to 18.0GHz
  Power Level0dBm to +10dBm typ
  ConnectorSMPM(M)
J8 OutputRF Trasmit Sample
  Frequency100MHz to 18.0GHz
  Power Level-40dBm to -30dBm typ
  ConnectorSMPM(M)
J11 OutputLog Proportional Detected Video Output(V1)
  ConnectorSMA(F)(Cabled to UMC(F))
J12 OutputThreshold Detected Video Output (V0)
  ConnectorMezzanine Connector
Power SupplyProvided by an open VPX backplane through P0 connector rated for the below voltages.
  +12V2 A
  +5V1.5A
  +3.3V0.5 A
  -12V1 A
Size6.299" x 3.937" x 1.915"
(3U Open VPX Card to take up 10HO with FPGA Card)
RF ConnectorsVITA 67, 8 Position
Digital ControlTTL Through Mezzanine Connector
('0':0 - 0.8 Volts), ('1': 2-5 Volts)
FinishGold Plated
Control LogicTTL ('0'; 0 - 0.8Volts), '1' 2 - 5 Volts)
  TTL1Transmit Path Output Select, Receive Filter Bank Input Select
0 - Output to TX Filter Bank, RX-Backplane/ Input (J1)
1 - Output to RX Filter Bank, RX-Transceiver Input
  TTL 2
Receive Filter Select
000 - Thru Channel
001 - Channel 1
010 - Channel 2
011 - Channel 3
100 - Channel 4
101 - Channel 5
110 - Not Defined
111 - Not Defined
  TTL 3
Linear or Limited SDLVA RF Output Channel
0 - Limited RF Output Channel
1 - Linear RF Output Channel
  TTL 4
Receive Thru Channel or Down-Converted Channel
0 - Thru Channel
1 - Down-Converted Channel
  TTL 5
IF1 or IF2 Output Select
0 - IF1 Output Channel
1 - IF2 Output Channel
  TTL 6
IF1 or IF2 Input Select
0 - IF1 Input Channel
1 - IF2 Input Channel
  TTL 7
Transmit Thru Channel or Up-Converted Channel
0 - Thru Channel
1 - Up-Converted Channel
  TTL 8
Transmit Filter Select
000 - Thru Channel
001 - Channel 1
010 - Channel 2
011 - Channel 3
100 - Channel 4
101 - Channel 5
110 - Not Defined
111 - Not Defined
  TTL 9
5 Bit Attenuation Control (1dB Steps)
00000 - 0dB Attenuation
11111 - 31dB Attenuation
  TTL 10
LO Select
00 - M1-LO1, M2-LO1
01 - M1-LO1, M2-LO2
10 - M1-LO2, M2-LO1
11 - M1-LO2, M2-LO2
  TTL 11
SDLVA Threshold Adjust
000000 - Lowest Threshold Level
111111 - Highest Threshold Level
  TTL12
SDLVA CTL A (Enable)
0 - Internal Comparator Triggered SPST
1 - External Trigger Enable (SW CTL B)
  TTL 13
SDLVA CTL B (Trigger)
0 - Limited RF CH SPST ON (Insertion Loss)
1 - Limited RF CH SPST Switch Off (Isolation)
Receive Switched Filter Bank
  J1 Path Gain18dB typ
  J7 Path Insertion10dB typ
  IsolationJ1, J7 100dB
Transmit Switched Filter Bank
  Gain32dB typ
Receive and Transmit Switched Filter Banks
  VSWR Over 90% Passband2.0:1 max
  Switching Speed100ns typ
  Thru Channel Passband100MHz to 18.0GHz
  Channel 1 Center Frequency3400MHz
    3dB Bandwidth2000MHz
    Rejection-40dBc typ 100MHz - 2.0GHz, -30dBc min
-40dBc typ 4.8GHz - 18.0GHz, -30dBc min
  Channel 2 Center Frequency5400MHz
    3dB Bandwidth2000MHz
    Rejection-40dBc typ 100MHz - 4.0GHz, - 30dBc min
-40dBc typ 6.8GHz - 18.0GHz, -30dBc min
  Channel 3 Center Frequency7400MHz
    3dB Bandwidth2000MHz
    Rejection
-40dBc typ 100MHz - 6.0GHz, -30dBc min
-40dBc typ 8.8GHz - 18.0GHz, -30dBc min
  Channel 4 Center Frequency9400MHz
    3dB Bandwidth2000MHz
    Rejection
-40dBc typ 100MHz - 8.0GHz, -30dBc min
-40dBc typ 10.8GHz - 18.0GHz, -30dBc min
  Channel 5 Center Frequency11400MHz
    3dB Bandwidth2000MHz
-40dBc typ 100MHz - 10.0GHz, -30dBc min
-40dBc typ 12.8GHz - 18.0GHz, -30dBc min
SDLVA
  V0(Video Comparator Signal Amplitude)LVTTL
  Video Comparator Delay50ns typ
  Video Comparator Threshold LevelAdjustable with analog voltage
-60dBm ±3.0dB max
  V1 (Log Video Signal Amplitude)1 Volt max
  Log Slope10mV/dB into a 50Ohm Load (±1 mV) max
  Log Range-65 to +5dBm min
  Log Linearity±1.75dB (-40°C to +85°C) max