Quantic PMI Model 5BP1D25G-1D5G-CS-SFF is a Lumped Element filter with a center frequency of 1.25 GHz; bandwidth of 1.5 GHz and VSWR of 1.5:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.0" x 0.31" x 0.31" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 1.25 |
| Bandwidth (GHz): | 1.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.00" x 0.31" x 0.31" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |