PMI Model 7LP6G-6175-CD-TNC is a Suspended Substrate Lowpass Filter having a passband of DC to 6 GHz with an insertion loss of 0.7 dB maximum. Offers very high Q with broadband performance in a silver-plated CNC machined housing. This unit has very low loss and is ideal for eliminating broadband harmonics. Package size is 1.08" x 0.50" x 0.75" with TNC female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Passband (GHz): | DC to 6 |
| 3 dB Bandwidth (GHz): | 6.175 - Measured 1.4 dB |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 6 |
| Passband Insertion Loss: | 0.7 dB Nom |
| Passband VSWR: | 1.5:1 Max |
| Rejection: | 70 dB Min @ 7 GHz, 60 dB Min @ 9 to 20 GHz |
| Connectors In/Out: | TNC Female |
| Size: | 1.08" x 0.50" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to 85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |