Quantic PMI Model APD-16-950M1450M-SFF-30W is a 0.95 to 1.45 GHz, 16 Way Power Divider featuring high isolation, low insertion loss, and low VSWR that is designed for broadband use and high reliability. Housing size is 8.819" x 4.646" x 0.394" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 16 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.95 to 1.45 |
| Frequency Min (GHz): | 0.95 |
| Frequency Max (GHz): | 1.45 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.5dB |
| VSWR (In/Out): | 1.40:1 |
| Amplitude Balance: | ±0.6 dB |
| Phase Balance: | ±10° |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA - Female |
| Size: | 8.819" x 4.646" x 0.394" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |