Quantic PMI Model APD-2-1018 is a 6 to 18 GHz, Power Divider with a maximum insertion loss of 1.2 dB. The unit is supplied with SMA Female connectors in a housing measuring 1.0" x 1.0" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 10.0 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 12 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1.2 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 / 1.5:1 |
| Amplitude Balance: | 0.8 dB |
| Phase Balance: | 10.0° |
| Input Power: | 0.5 W |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.00" x 1.00" x 0.40" |
| Weight: | ~1.4 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +55 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -45 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |