Quantic PMI Model APD-2-12 Option FD is a 2 Way Power Divider featuring high isolation, low insertion Loss, and low VSWR that is designed for narrowband use and high reliability. Housing measures 1.08" x 1.18" x 0.47" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Isolation (dB): | 22 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.75 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.4:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.1 dB Typ |
| Phase Balance: | ±1° Typ |
| Average Power Into Load VSWR: | 25 W (1.2:1), 7.5 W (2.0:1) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.08" x 1.18" x 0.47" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |