Quantic PMI Model APD-2-3D13D5-40W-SFF is a 2 Way Power Divider operating between 3.1 to 3.5 GHz with a minimum isolation of 23 dB and an insertion loss of 0.25 dB. Housing size is 1.04" x 0.8" x 0.38" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 3.1 to 3.5 |
| Frequency Min (GHz): | 3.1 |
| Frequency Max (GHz): | 3.5 |
| Isolation (dB): | 23 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 0.25 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.3:1 / 1.2:1 |
| Amplitude Balance: | ±0.1 dB |
| Phase Balance: | ≤2° |
| Power Handling: | 40 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.04" x 0.8" x 0.38" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Operating Humidity: | Up to 90% (Non-Condensing) |