Quantic PMI Model APD-4-3D5G4D5G-SFF-20W is an in-phase, 1:4 power divider that operates over the 3.5 to 4.5 GHz frequency range offering a low insertion loss of 1 dB, isolation of 17 dB minimum and can handle 20 W input power. Housing size is 0.59" x 1.81" x 3.15" and is supplied with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 3.5 to 4.5 |
| Frequency Min (GHz): | 3.5 |
| Frequency Max (GHz): | 4.5 |
| Isolation (dB): | 17 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Max |
| Power Handling: | 20 W |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.59" x 1.81" x 3.15" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +71 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +100ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |