Quantic PMI Model APD-4-5M1G-SFF is a 0.005 to 1 GHz 1:4 In-Phase Power Divider having an insertion loss of 2.4 dB maximum, an isolation of 20 dB minimum and amplitude balance is ±0.5 dB maximum with a phase balance of ±5° maximum. The unit is supplied with SMA Female connectors in a housing measuring 2.402" x 1.772" x 0.512".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 4 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.005 to 1 |
| Frequency Min (GHz): | 0.005 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 2.4 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.5:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.5 dB Max |
| Phase Balance: | ±5.0º Max |
| Power Handling: | 5 W Max (Forward) 0.5 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.402" x 1.772" x 0.512" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -54 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |