Quantic PMI Model APD-8-1G18G-SFF-30W is an 8 Way Power Divider operating over the 1 to 18 GHz frequency range that demonstrates a low insertion loss of 4.5 dB Max and an isolation of 16 dB minimum. Housing size is 7.087" x 3.933" x 0.551" and is supplied with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 16 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 4.5 dB Max |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 4.5 dB Max (Above 9.03 dB Split) |
| VSWR (In/Out): | 2.0:1 Min / 1.7:1 Min |
| Amplitude Balance: | ±0.6 dB Max |
| Phase Balance: | ±8° Max |
| Power Handling: | 30 W Max (Forward) 0.5 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 7.087" x 3.933" x 0.551" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |