Quantic PMI Model APD-8-6G18G-SFF is a 6 to 18 GHz, 8 Way, In-Phase Power Divider having an insertion loss of 2 dB maximum with a minimum isolation of 18 dB. This model provides input and output VSWR of 1.6:1 maximum into 50 Ω impedance. Housing measures 3.75" x 1.77" x 0.39" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 8 Way |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 18 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.6:1 Max |
| Amplitude Balance: | ±0.8 dB Max |
| Phase Balance: | ±8º |
| Power Handling: | 20 W Max (Forward), 0.5 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75" x 1.77" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Operating Humidity: | Up to 90% (Non-Condensing) |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |