Quantic PMI Model BRF17D6G-20M-CD-1 is a band reject (notch) filter having a passband of DC to 17.47 GHz and 17.77 to 20.0 GHz and over 40 dB of rejection at 17.59 to 17.61 GHz. Insertion loss in the passband is less than 5 dB and VSWR is better than 2.0:1. This filter is supplied with SMA Female connectors, and the size is 1.5" x 0.5" x 0.68".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 17.62 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 5 dB Typ |
| Lower Passband (GHz): | DC to 17.47 |
| Upper Passband (GHz): | 17.77 to 20 |
| Passband VSWR: | 2.0:1 |
| Rejection: | -40 dBc Min @ 17.59 to 17.61 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.5" x 0.68" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating: | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |