Quantic PMI Model LM-10M2D5G-100CW-1KWP-SFF is a RF limiter that operates in the 0.01 to 2.5 GHz frequency range. This limiter can handle 100 W CW and 1 kW peak (1% duty cycle, 1 µs maximum pulse width) input power and provides a maximum leakage of +14 dBm @ 10 W CW input. This module has a low maximum insertion loss of 0.8 dB and a typical recovery time of 2 µs. Package size is 1.86" x 0.65" x0.38" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 1.3:1 dB Max @ -10 dBm input power |
| Input Power: | 100 watts CW Max 1 kW peak (1% duty cycle, 1 µs Max pulse width) *See additional notes on product feature |
| RF Leakage (dBm): | 14 Max @ 10 W CW |
| Recovery Time: | 2 µs Typ |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 0 Min |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Sealing: | Non-Hermetic or Hermetic Sealing Available |
| Connectors In/Out: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.86" x 0.65" x 0.38" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Constant Acceleration: | MIL-STD-883, Method 2001 A (Y1 Axis) |
| External Visual: | MIL-STD-883, Method 2009 |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -60 ºC to +100 ºC |
| Stabilization Bake: | MIL-STD-883, Method 1008 Cond. B |
| Thermal Cycle: | MIL-STD-883, Method 1010 Cond. B |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |