Quantic PMI Model PE2-30-30M26R5-5R5-18-12-SFF is a low noise amplifier designed for military and industrial applications that operates over the 0.03 to 26.5 GHz with a 30 dB gain, a noise figure of 5.5 dB, gain flatness of ±2.5 dB and an OP1dB of 16 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a 2.92mm connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 16 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max. |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 480 mA Max |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating, -55 ºC to +85 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |