PMI Model DD-10M18G-ZBS-SMF-ROHS-RL is a zero bias schottky diode detector operating over the 0.01 to 18 GHz frequency range with a frequency flatness of ±1 dB; sensitivity of 0.5 ± 0.05 mV/µW; negative polarity and a capacitance of 30 pf. Package size is 1.3" x Ø0.031" with 2.92mm male / female connectors. ROHS Compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| VSWR In/Out: | 1.4:1 Typ / 1.6:1 Max (2dB attenuator before diode to improve return loss) |
| Frequency Flatness (dB): | ±1 dB Typ |
| Max Input Power: | 100 mW |
| Sensitivity: | 0.5 ± 0.05 mV/µW |
| Polarity: | Negative |
| Capacitance: | 30 pf |
| Connectors In/Out: | SMA Male / Female |
| Size: | 1.3" x Ø0.031" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +110 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. G (50g, 11 ms) |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. D (20 g, 10 - 2000 MHz) |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |