| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12, Optimized for 10.27 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Attenuation Range (dB): | 80 dB |
| Attenuation Step Size - LSB (dB): | 0.005 dB |
| Attenuation Accuracy (dB): | ± 1.5 dB Max (10.27 ± 0.5 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Goal, 10 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max (8 to 12 GHz) 1.5:1 Max (10.27 ± 0.5 GHz) |
| Operating Input Power: | 20 dBm |
| Survival Power: | 30 dBm Max |
| Power Supply: | +12 V @ 250 mA Max, -12 V @ 100 mA Max |
| Switching Speed: | 400 ns Max |
| Latch: | +3.3 V RS-422 Differential (+5 V Tolerant, See Product Feature for Timing Diagram) |
| Digital Control: | 14 BIT, +3.3 V RS-422 Differential (+5 V Tolerant) |
| DC Connector: | 37 Pin D-Sub male |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.25” x 20” x 0.50” |
| Finish: | Painted Blue, Mounting Surface Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 10 °C to +30 °C (Other Temperature Ranges from -40 to +85 °C available) |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |