PMI Model ERDLVA-218-CW-LPD is a CW Immune, Extended Range Detector Logarithmic Video Amplifier (ERDLVA) designed for ultra low DC power consumption. This model operates over the 2 to 18 GHz frequency range and has the ability to interface with an output cable measuring over 100 ft in length. This model provides very high speed, excellent flatness and accuracy in an ultra small hermetically sealed housing measuring only 2.04" x 1.67" x 0.472".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -64 Min |
| TSS (Measured): | -64 dBm Min (Video In) - Measured -65 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 77 ± 5 |
| Log Range (dBm): | -60 to +4 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB (-20 to +85 °C) Max - Measured ±0.75 dB ±1.75 dB (-54 to +95 °C) Max |
| Rise Time: | 35 ns Max (20 ns Typ) - Measured 24 ns @ 10 GHz |
| Recovery Time: | 500 ns Max (200 ns Typ) - Measured 400 ns |
| Settling Time: | 50 ns |
| Power Supply: | ±10.8 to ±12.5 V |
| Duty Cycle: | 80% at Max pulse width - Measured > 80%, 50% at Min pulse width |
| Droop Rate: | 1 dB Max - Measured 0.00 dB after 100 µs |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Max - Measured ±1.42 dB |
| VSWR: | 2.0:1 Max - Measured 1.82:1 |
| CW Immunity: | TSS to -40 dBm - Measured >-40 dBm |
| Propagation Delay: | 30 ns - Measured 28 ns |
| Pulse Range: | 200 ns to 20 µs |
| DC Offset: | ±150 mV |
| Video Output: | -0.5 V (-60 dBm) < RF IN < 5.5V (4 dBm) |
| Baseline Shift with CW: | 25 mV Max |
| Video Output Range: | -0.5 V (-60 dBm) < RF IN < 5.5V (4 dBm) |
| Input Power: | 30 dBm CW, 50 dBm Peak Pulse, 1% Duty Cycle, 10 µs |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.04" x 1.67" x 0.472" |
| Finish: | Mil-Spec Epoxy Paint, Gray Color |
| Weight: | 8 oz Max (3 oz. Typ) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-810G, Figure 503.5-3 |
| Humidity: | MIL-STD-810G, Method 507.5, Procedure II |
| Shock: | MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Fungus: | MIL-STD-810G, Method Method 508.2 |