LVA-60M-70-25MV-SFF
Preliminary
LF Log Video Amplifier
Quantic PMI Model LVA-60M-70-25MV-SFF is a LF Log Video Amplifier that operates at 0.06 ± 0.01 GHz with a TSS of -50 dBm and a dynamic range of 70 dB. Package size is 2.5" x 1.0" x 0.26".
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 0.07 |
| TSS (dBm): | -80 |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ±5% Over Temp |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Log Linearity: | ± 0.75 dB @25 °C, ±1.0 dB Over Temp |
| Rise Time: | 60 ns Max (10%-90%) |
| Fall Time: | 150 ns Max (90%-10%) |
| VSWR: | 1.5:1 Input |
| Video Load (Ohms): | 93 |
| Dynamic Range: | -70 to 0 dBm |
| Size: | 2.500" x 1.000" x 0.260" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Vibration: | MIL-STD-810C, Method 514.2 Procedure V AE Curve, 5.4g / axis (X Y Z) (30 Min) :3G (20Hz ->2000Hz/Random Vibration (30 Min) |