PMI Model PLNA-39-8G18G-5NF-8DBM-12V-SFF is a Low Noise Amplifier that operates over the 8 to 18 GHz designed for military and industrial applications that offers 36 dB minimum to 42 dB maximum gain while maintaining a ±2 dB flatness. Supplied in a small 2.822" x 0.66" x 0.6" package outfitted with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 36 dB Min, 42 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max @ 25°C, 5 dB Max |
| Psat (dBm): | 6 dBm Min, 10 dBm Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.82" x 0.66" x 0.32" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +90 °C: All Specs Meet -20 °C to +115 °C: NO Damage |
| Temperature (Storage): | -30 °C to +95 °C |
| Humidity: | 95% RH at +45 °C |
| Shock: | 20g AT 11ms |
| Vibration: | 5mm Peak-to-Peak at 2 to 5 Hz 1.5mm Peak-to-Peak at 5 to 10 Hz 3mm Peak-to-Peak at 10 to 25 Hz All 3 Axes, 2 Hours Each |