PMI Model PLNA-80M400M-26DB-4DB-15DBM-SFF-YK is a 0.08 to 0.4 GHz low noise amplifier with 24 to 28 dB of gain, a noise figure of 4.0, gain flatness of 2 dB p-p, and an OP1dB of 15 dBm. Package size is 1.92" x 1.06" x 0.69"; hermetically sealed and is supplied with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.08 to 0.4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.08 |
| Frequency Max (GHz): | 0.4 |
| Gain (dB): | 24 dB Min 28 dB Max |
| Gain Flatness: | 2 dB p-p Over temperature at any one frequency point |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +10 to +15.75 VDC |
| DC Current (mA): | 200 mA Max |
| Input Power: | 200 mW CW Max 500 mW Peak Max (1 µs PW, 1 % Duty Cycle) |
| Sealing: | Hermetic |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.92" x 1.06" x 0.69" |
| Finish: | Painted blue. Mounting surface free of paint. |
| Weight: | 80 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +85 °C (Operating) -20 °C to +85 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-E-5400T 3.2.24.4 100% RH |
| Shock: | MIL-E-5400T 3.2.24.6.1 147.105 m/s^2 (15G), 11 +/- 1 msec (6 directions) |
| Vibration: | MIL-E-5400T 3.2.24.5 Fig. 2 Curve Ill |
| Altitude: | 0 to 4, 572 m (15, 000 ft.) |