| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 15 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 15 |
| Phase Shift Range: | 600º (6 to 8 GHz), 200º (8 to 15 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max, 8 dB Typ @ 6 to 8 GHz, 7 dB Max, 4 dB Typ @ 10 to 15 GHz |
| Return Loss (In/Out): | 8 dB Typ |
| Modulation Bandwidth: | 50 MHz Typ |
| Control Voltage: | 0 to +10 VDC |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08” x 0.71” x 0.29” |
| Housing: | PE2 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non Operating): | -65 ºC to +150 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |