PTRAN-100M18G-SDLVA-2SFB-3UVPX-P4-MAH Active
SOSA-Aligned Microwave Transceiver for EW Applications - 3U Open VPX
Quantic PMI Model PTRAN-100M18G-SDLVA-2SFB-3UVPX-P4-MAH is a Transceiver covering 100 MHz to 18 GHz and fits into a 3U Open VPX form factor utilizing a high-speed VITA 67 connector. This unit up-converts a 100 MHz to 4 GHz transmit signal to the 2 GHz TO 18 GHz range.  The unit also down-converts a 100 MHz to 18 GHz received signal to the 100 MHz to 4 GHz intermediate frequency range for analog to digital conversion. A receive filter bank incorporates a 2-way absorptive switch to select an input, along with two 6-way switches allowing one of six filter paths to be chosen. A second receive switching filter bank provides an additional five filter paths.  Two filter banks are also used on the transmit path, with two six-way switches allowing one of six filter paths to be chosen in the first, and an additional five filter paths are included in the second. The unit is made to attach an FPGA card allowing for a total solution.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Active
Product Details: Quantic PMI Model PTRAN-100M18G-SDLVA-2SFB-3UVPX-P4-MAH is a Transceiver covering 100 MHz to 18 GHz and fits into a 3U Open VPX form factor utilizing a high-speed VITA 67 connector. This unit up-converts a 100 MHz to 4 GHz transmit signal to the 2 GHz TO 18 GHz range. The unit also down-converts a 100 MHz to 18 GHz received signal to the 100 MHz to 4 GHz intermediate frequency range for analog to digital conversion. A receive filter bank incorporates a 2-way absorptive switch to select an input, along with two 6-way switches allowing one of six filter paths to be chosen. A second receive switching filter bank provides an additional five filter paths. Two filter banks are also used on the transmit path, with two six-way switches allowing one of six filter paths to be chosen in the first, and an additional five filter paths are included in the second. The unit is made to attach an FPGA card allowing for a total solution.
Inputs: J1, J4A, J4B, J9, J10
J1 Input: RF Receive Input
Frequency J1: 0.1 to 18 GHz
SW CTL B (Trigger): TTL 0: Limited RF CH SPST Switch On (Insertion Loss),
TTL 1: Limited RF CH SPST Switch Off (Isolation)
V0 (Video Comparator Signal Amplitude): LVTTL
Video Comparator Delay: 50 ns Typ
Log Linearity: ±1.75 dB (-40 °C to +85 °C) Max
Power Level J1: -80 to +10 dBm Typ
Connector J1: SMPM (M)
Frequency J4A: 100 MHz to 4.0 GHz
Power Level J4A: 0 dBm Typ
Connector J4A: VITA 67
Frequency J4B: 100 MHz to 4.0 GHz
Power Level J4B: 0 dBm Typ
Connector J4B: VITA 67
Frequency J9: 4.0 to 20.0 GHz
Power Level J9: +10 dBm Min, +20 dBm Typ
Connector J9: VITA 67
Frequency J10: 4.0 to 20.0 GHz
Power Level J10: +10 dBm Min, +20 dBm Typ
Connector J10: VITA 67
Frequency J3A: 100 MHz to 4.0 GHz
Power Level J3A: 0 dBm Typ for Limited SDLVA Channel
Connector J3A: VITA 67
Frequency J3B: 100 MHz to 4.0 GHz
Power Level J3B: 0 dBm Typ for Limited SDLVA Channel
Connector J3B: VITA 67
Frequency J6: 100 MHz to 18.0 GHz
Power Level J6: 0 to +10 dBm Typ
Connector J6: SMPM (M)
Frequency J8: 100 MHz to 18.0 GHz