PMI Model AMP-12-50M18G-USB is a state-of-the-art amplifier that operates from 0.05 to 18 GHz. This amplifier is powered via USB 2.0. This model offers 12 dB of gain with an output power at 1 dB gain compression of 10 dBm. Package size is 2.25" x 1.0" x 0.33".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency (GHz): | 0.05 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequancy Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 12 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ - Measured 4.75 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Typ - Measured 1.55:1/1.88:1 |
| DC Supply: | USB 2.0 |
| No External Power Supplies: | Powered through USB |
| Power Connector: | USB Type A Plug |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 1.0" x 0.33" |
| Driver Installation: | Simply plug the amplifier into any USB Port, and the Amplifier will be powered on |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| Non-Operating: | -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |