Quantic PMI Model APD-16-2D9G3D1G-SFF is a 16 Way, In-Phase Power Divider operating from 2.9 to 3.1 GHz that offers a low insertion loss of 1.5 dB with over 18 dB of isolation. The phase balance is 4° maximum, and the amplitude balance is 0.2 dB maximum at 3 GHz. Housing size is 8.346" x 2.362" x 0.394" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | 16 Way |
| Frequency Range (GHz): | 2.9 to 3.1 |
| Frequency Min (GHz): | 2.9 |
| Frequency Max (GHz): | 3.1 |
| Isolation (dB): | 18 dB Max |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| VSWR (In/Out): | 1.4:1 Max |
| Amplitude Balance: | 0.2 dB Max (@ 3 GHz) |
| Phase Balance: | 4.0º Max (@ 3 GHz) |
| Power Handling: | 20 W Max (Forward) 1 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 8.346" x 2.362" x 0.394" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |