Quantic PMI Model APD-2-100M18G-CD-1 is a 2 Way Power Divider that operates over the frequency range of 0.1 to 18 GHz that has an insertion loss of 1.85 dB from 0.1 to 8 GHz and a insertion loss of 3.5 dB from 8 to 18 GHz. with an isolation of 6 dB from 0.1 to 0.5 GHz, an isolation of 16.5 dB from 0.5 to 8 GHz, and a isolation of 21 dB from 8 to 18 GHz. This model is outfitted with SMA female connectors in a housing measuring 3.75" x 1.0" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Isolation (dB): | 6 dB Typ |
| Isolation (dB) - Measured: | 6 dB Typ (0.1 to 0.5 GHz) 16.5 dB Typ (0.5 to 8.0 GHz) 21 dB Typ (0.8 to 18 GHz) |
| Insertion Loss (dB): | 1.85 dB Typ |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 1.85 dB Typ (0.1 to 8 GHz) 3.5 dB Typ (8 to 18 GHz) |
| VSWR (In/Out): | 2.0:1 Typ (0.1 to 0.5 GHz) 1.5:1 Typ (0.5 to 0.8 GHz) 1.6:1 Typ (0.8 to 18 GHz) |
| Amplitude Balance: | ±0.2 dB Typ (0.1 to 8 GHz) ±0.45 dB Typ (8 to 18 GHz) |
| Phase Balance: | ±4º Typ (0.1 to 8 GHz) ±5º Typ (8 to 18 GHz) |
| Average Power Into Load VSWR: | 25 W (1.2:1), 7.5 W (2.0:1), 0.75 W (∞:1) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.75" x 1.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |