Quantic PMI Model APD-2-26D5G40G-20W-292FF is a 2 Way Divider operating between 26.5 to 40 GHz that offers 16 dB minimum isolation while maintaining a typical insertion loss of 0.8 dB, a maximum phase balance of 4°, and a maximum amplitude balance of 0.3 dB. Housing measures 1.02" x 0.75" x 0.39" and is outfitted with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Type: | 2 Way |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Isolation (dB): | 16 dB Min |
| Isolation (dB) - Measured: | 16 dB Min 20 dB Typ - Measured 28.6 dB |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB Max, 0.8 dB Typ |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 1.3 dB Max 0.8 dB Typ - Measured 0.8 dB |
| VSWR (In/Out): | 1.6 Max, 1.4 Typ / 1.5 Max, 1.3 Typ |
| Amplitude Balance: | 0.3 dB, 0.15 dB Typ |
| Phase Balance: | ±4° Max, ±2° Typ |
| Power Handling: | 20 W Max (Forward) 0.5 W Max (Reverse) |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.02" x 0.75" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 ºC to +85 ºC |